OPOLE I KATOWICE NAJLEPSZE

27 Kwi OPOLE I KATOWICE NAJLEPSZE

W ostatnią niedzielę – 26 maja w hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbywały się Akademickie Mistrzostwa Polski w Karate. W których wzięło udział aż 33 uczelnie z całej Polski.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet wywalczyła Politechnika Opolska (2. Politechnika Łódzka, 3. Uniwersytet Szczeciński), a w klasyfikacji generalnej mężczyzn – Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach (2. WSPiA Poznań, 3. Uniwersytet Szczeciński).

W niedzielę 26 kwietnia we Wrocławiu rozegrały się Akademickie Mistrzostwa Polski Karate WKF. Na zawodach stawiło się 170 zawodników z 33 uczelni. Turniej można było oglądać na trybunach hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego, na której przygotowano trzy maty do prowadzenia rywalizacji sportowej.
Zawodnicy z całej Polski zaciekle walczyli o zdobycie jak największej ilości punktów dla swoich uczelni, stając na jak najwyższych stopniach podium. Można było zaobserwować szeroki przekrój zawodników, w szranki stawali zarówno debiutanci jak i weterani potyczek w formule WKF.
,,To moje pierwsze zawody, trenuję od ponad roku i chciałem spróbować swoich sił. Nie udało się ale będę wciąż ciężko ćwiczył i na pewno tu wrócę.” – mówił jeden z zawodników Politechniki Gdańskiej.
Po kilku pierwszych godzinach turnieju znaliśmy już najlepszych zawodników kategorii kata. Studentki Politechniki Opolskiej zwyciężyły rywalizację drużynową, pokonując w finale Uniwersytet Szczeciński. Zawodniczka mistrzowskiej drużyny, Izabela Piechota w starciu indywidualnym również wywalczyła złoty medal pokonując w ostatnim pojedynku Alicję Piątek z AWF Katowice. Męscy reprezentanci śląskiej uczelni skutecznie odegrali się zdobywając złoto drużynowe oraz obsadzając dwa pierwsze miejsca kata indywidualnego, które zajęli Maciej Wilczek oraz Bartosz Mączka.
Na podium w kategoriach kumite kobiet można było dostrzec wiele medalistek Mistrzostw Polski Seniorów, które odbył się w lutym tego roku. Najlżejszą kategorię zwyciężyła Magdalena Nowakowska z AWF Wrocław, natomiast w wadzę -55 kg najlepsza okazała się Natalia Szponder. Niezwykłych emocji dostarczyły rywalizacje w kategoriach -61 i -68 kg, które wygrały kolejno Justyna Gradowska i Kamila Warda. W finale najcięższej kategorii spotkały się dwie zawodniczki Uniwersytetu Szczecińskiego. Po zaciekłej walce Anna Magda musiała ustąpić lepszej Berenice Prządce. Po kilkudziesięciu minutach kolejny złoty medal drużynowy, tym razem w kumite kobiet, powędrował do reprezentantek Politechniki Opolskiej.
Starcia w kumite mężczyzn były równie ekscytujące. Na początku poznaliśmy najlepszego zawodnika AMP 2014/2015 w kategorii -60 kg i był nim Lucjan Skowroński z WSPiA Poznań. Następnie można było podziwiać Michała Parczewskiego pokonującego kolejno swoich przeciwników w wadze -68 kg i stającego na najwyższym stopniu podium reprezentując dumnie AMO Gdynie. Złoci medaliści kolejnych kategorii, podobnie jak Parczewski, to dobrze znani zawodnicy, reprezentujący Polskę na arenie międzynarodowej czyli Maciej Boguszewski, Kamil Warda i Michał Bąbos. Natomiast w rywalizacji drużynowej najlepszych zawodników miał Uniwersytet Szczeciński.
,,Tytuł Akademickiego Mistrza Polski wiążę się teraz z większym prestiżem niż niegdyś. a to dzięki wysokiej frekwencji oraz obecności medalistów Mistrzostw Polski Seniorów. Mimo dużej liczbie startujących zawodników organizatorzy sprostali wyzwaniu i turniej przebiegł sprawnie, bez większych opóźnień czasowych.” – komentuje Michał Bąbos złoty medalista kategorii +84 kg.
Po godzinie 19:00 było już wiadomo jak wygląda ogólna klasyfikacja medalowa. W punktacji generalnej kobiet górowała Politechnika Opolska, na drugim miejscu z 5 punktową stratą uplasowała się Politechnika Łódzka a trzecie miejsce z wynikiem 61 punktów zajął Uniwersytet Szczeciński. AWF w Katowicach może się poszczycić pierwszym miejscem w klasyfikacji mężczyzn mając zapas ponad 50 punktów nad WSPiA Poznań, która zajęła drugie miejsce. Tuż za wielkopolską uczelnią uplasował się Uniwersytet Szczeciński.